top of page

Polub nas na FB!

Nikt nie powiedział że będzie łatwo

czyli o trudnościach wychowawczych i radzeniu sobie z nimi

Czas z rodzinÄ…, to czas najpiÄ™kniejszy. A przynajmniej powinien być najpiÄ™kniejszy.  Jak tego dokonać?

Budowanie rodziny i wychowywanie dzieci to najważniejsze życiowe zadanie nas rodziców - a jednoczeÅ›nie najtrudniejsze wyzwanie życia. ZakÅ‚adajÄ…c rodzinÄ™ nie mamy podrÄ™cznika obsÅ‚ugi lub instrukcji użytkowania.

​

Jak się tak jednak głębiej zastanowić, to całe to macierzyństwo, to sprawa niełatwa. Niełatwa, bo nigdy nie wiadomo jakie efekty przyniesie, mimo ogromnej staranności. I taktycznej, i wychowawczej. To po pierwsze. A po drugie, wymaga nie lada logistycznych umiejętności.

Zbudowanie dobrze dziaÅ‚ajÄ…cej rodziny nie musi być zadaniem przytÅ‚aczajÄ…cym, niemożliwym do wykonania. Aby to osiÄ…gnąć niepotrzebny jest tytuÅ‚ naukowy z dziedziny "inżynierii" rodziny. Nie trzeba też przeczytać każdej książki napisanej przez ekspertów do spraw rodziny. Warto jednak wiedzieć, że każda istota ludzka, w tym dziecko, jest niepowtarzalnÄ… indywidualnoÅ›ciÄ…, ksztaÅ‚towanÄ… zarówno przez wewnÄ™trzne uwarunkowania, jak i przez wpÅ‚ywy Å›wiata zewnÄ™trznego. Od tych czynników zależy, jakie bÄ™dzie nasze dziecko w przyszÅ‚oÅ›ci. Ogromna zatem rola nas rodziców w stymulowaniu, regulowaniu i kontrolowaniu wszystkich tych aspektów, aby proces wychowawczy naszych dzieci przebiegaÅ‚ prawidÅ‚owo i byÅ‚ skuteczny.

Rozsądna, wyrozumiała, konsekwentna i wymagająca miłość do dziecka jest podstawowym warunkiem jego prawidłowego rozwoju.

Rodzina jest nie tylko pierwszÄ… i bardzo ważnÄ… instytucjÄ… wychowania naturalnego, spontanicznego, ale speÅ‚nia także bardzo ważne zadania w dziedzinie nauczania i ksztaÅ‚cenia. W okresie przedszkolnym wprowadza ona dziecko w mowÄ™ ojczystÄ…, uczy sÅ‚ów, dziÄ™ki którym możliwe jest poznanie i identyfikowanie przedmiotów Å›wiata zewnÄ™trznego, pobudza intelektualnie i dostarcza elementarnego zasobu wiedzy umożliwiajÄ…cej spostrzeganie i interpretacjÄ™ zachowaÅ„ ludzi i zjawisk spoÅ‚ecznych, pojÄ™cia dobra i zÅ‚a, wpÅ‚ywa na stan równowagi emocjonalnej. Każda rodzina ze wzglÄ™du na to, czy zdaje sobie z tego sprawÄ™, czy nie, stwarza podstawy przyszÅ‚ego rozwoju osobowoÅ›ci dziecka. Wiele wiÄ™c zależy od tego, czy rodzice sÄ… do tych funkcji przygotowani, czy też nie, czy wiedzÄ…, chcÄ… i mogÄ… te funkcje wykonywać Å›wiadomie, celowo i efektywnie (J. SzczepaÅ„ski, Refleksje na d oÅ›wiatÄ…, Warszawa 1973).

​

PrawidÅ‚owy rozwój dziecka i formuÅ‚owanie siÄ™ jego osobowoÅ›ci jest Å›ciÅ›le zwiÄ…zane z życiem w rodzinie i atmosferÄ…, jaka w niej panuje. Nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że rodzina stanowi dla dziecka ważne, a w kolejnoÅ›ci pierwsze Å›rodowisko rozwojowe i wychowawcze”. Rodzina stanowi dla dziecka pierwsze i przez dÅ‚ugi czas jedyne Å›rodowisko spoÅ‚eczne. W rodzinie, jako grupie spoÅ‚ecznej jej czÅ‚onkowie wzajemnie zaspokajajÄ… swoje różnorodne potrzeby. Rodzice zaspokajajÄ… przede wszystkim potrzebÄ™ bezpieczeÅ„stwa, kontaktu emocjonalnego, aktywnoÅ›ci, zaspokajania ciekawoÅ›ci, potrzebÄ™ kontaktów spoÅ‚ecznych z szerszym otoczeniem.

Osobowość jest swoistym, scalonym i zorganizowanym systemem caÅ‚ego postÄ™powania (zachowania siÄ™) czÅ‚owieka. To zespóÅ‚ cech wrodzonych i nabytych, wÅ›ród których wyróżnia siÄ™ przede wszystkim cechy : fizyczne, umysÅ‚owe, moralne, estetyczne i politechniczne, przy czym najważniejsze sÄ… cechy moralne wyrażajÄ…ce siÄ™ w formach postÄ™powania i przyjÄ™tych ukÅ‚adach treÅ›ci wartoÅ›ci moralnych, których wykÅ‚adnikiem jest pojÄ™cie dobra.

Osobowość dziecka wyraża się zatem w aktywności intelektualnej, w stosunkach i sposobach obcowania z ludźmi, w tym, co lubi i czego nie lubi jednostka, w jej poglądach na świat, w celach, jakie sobie stawia, w zainteresowaniach jakie wykazuje.

Rozwój osobowoÅ›ci trwa przez caÅ‚e życie, a caÅ‚y jego proces odznacza siÄ™ dynamikÄ… i zróżnicowaniem czynników naÅ„ wpÅ‚ywajÄ…cych; jest wiÄ™c wypadkowÄ… – po pierwsze – oddziaÅ‚ywania wrodzonego, biologicznego wyposażenia jednostki, po drugie – jej doÅ›wiadczeÅ„ gromadzonych pod wpÅ‚ywem bodźców ze Å›wiata zewnÄ™trznego, zdobywanych i klasyfikowanych w toku wÅ‚asnej aktywnoÅ›ci. Badania naukowe i doÅ›wiadczenia wykazujÄ…, że rodzina ma decydujÄ…cy wpÅ‚yw na ksztaÅ‚towanie siÄ™ prawidÅ‚owego procesu wychowawczego i osobowoÅ›ci dziecka. Åšrodowisko rodzinne bowiem jest gÅ‚ównym oÅ›rodkiem rozwoju sfery emocjonalnej osobowoÅ›ci, postaw moralnych dzieci i ich ideowego wychowania. rodzina jest podstawowÄ… grupÄ… spoÅ‚ecznÄ…, w której ksztaÅ‚tuje siÄ™ umiejÄ™tność współżycia zespoÅ‚owego dziecka w życiu spoÅ‚ecznym.

Rodzina jest zatem podstawowym fundamentem kształtującym osobowość dziecka.

przeczytaj także:

Po_co_wspomagać_rozwój_intelektualny_d
bottom of page