top of page

Polub nas na FB!

Formy spędzania wolnego czasu

z rodziną w domowym zaciszu

Dzieciństwo, to okres, który nierozerwalnie łączy się z zabawą. Często też zwany jest wiekiem zabawy. To czas nie tylko najprzyjemniejszy, ale też najważniejszy w życiu człowieka, gdyż od jego wykorzystania zależy w dużym stopniu ogólny rozwój jednostki. 

Zabawa odgrywa dużą rolę w następujących płaszczyznach rozwoju: fizycznej – wspomaga rozwój mięśni i sprawności manualnej, umożliwia wyładowanie energii, społecznej – uczy określonych form zachowania, współpracy, dzielenia się z innymi, przyjaźni, poznawczej – uczy postrzegania kształtów, kolorów, rozmiarów i struktury przedmiotów. Zabawy wpływają ponadto na rozwój mowy, pobudzają wyobraźnię oraz uczą radzenia sobie z trudnościami.

Zabawa to również doskonały moment na poruszanie trudnych dla dziecka tematów, nadrabianie zaległości i wyrównywanie deficytów.

Zabawa właściwie ukierunkowana wyzwala pozytywne cechy, uczy współpracy, wyzwala radość, daje motywację do działania. Pozwala również przeciwdziałać niepożądanym zachowaniom, czy formom aktywności. Dlatego tak ważne jest aby rodzice inicjowali zabawy i aktywnie włączali się w nie. Ważna jest właściwa postawa rodziców, by właściwie i mądrze kierowali zabawą i przekazywać właściwe wzorce.

Pamiętać należy jednak, że rodzaj zabawy uzależniony jest przede wszystkim od wieku, a więc od możliwości rozwojowych dziecka.

A jakie zabawy możemy naszym pociechom zaproponować?

Istnieje cała gama zabaw. Zabawy manipulacyjne i konstrukcyjne – bardziej stacjonarne, oraz zabawy ruchowe – tematyczne lub dydaktyczne. Oto propozycje zabaw Matki i jej Cipciaków:

Zdrowe współzawodnictwo. Popołudnia i wieczory można aktywnie spędzić zachęcając dzieci do wspólnych gier. Na przykład wspólne granie w „planszówki, może być miłym czasem rodzinnym oraz pomocą w radzeniu sobie z emocjami. Doskonale zdają egzamin wszelkie gry planszowe, quizy i scrable, których na rynku jest ogromy wybór.

 

Dobre gry planszowe jednocześnie bawią i uczą. Ich niewątpliwą zaletą jest integracja graczy, którzy mają szansę się coraz lepiej poznawać, a przy okazji spędzać miło czas. Dzięki tym różnorodnym interakcjom zachodzącym w trakcie gry dochodzi do rozwoju przede wszystkim kompetencji społecznych, które w dzisiejszym świecie stają się coraz ważniejsze.

W trakcie rozgrywek dzieci (oraz ich rodzice) mogą ćwiczyć w zależności od gry: strategiczne, logiczne czy kreatywne myślenie, zapamiętywanie, widzenie przestrzenne, zręczność, podejmowanie decyzji, wychodzenie poza schematy, spostrzegawczość oraz przestrzeganie zasad. Przede wszystkim jednak, w trakcie grania, nasze dzieci uczą się przegrywać oraz wygrywać. Dla dzieci (a często też dla dorosłych) jest to naprawdę trudna sztuka.

Domowe zajęcia plastyczne. Bardzo ważnym elementem wpływającym na rozwój dziecka jest twórczość plastyczna. Wyzwala ona uczucia i emocje u dzieci, pozwala na samorealizację. Ale równocześnie dzięki zajęciom plastycznym u dziecka rozwija się wrażliwość i spostrzegawczość, a zwłaszcza wyobraźnia, bogacą się, więc procesy poznawcze dziecka, co wpływa na jego rozwój umysłowy. Budzą się nowe zainteresowania. Dziecko doznaje całej gamy uczuć i głębokich przeżyć, a oprócz tego wytwarzają się w nim pożądane cechy charakteru, wytrwałość w pracy i wiara we własne siły.

Dzięki plastyce dziecko nie tylko pobudza i wyraża swoje myśli i emocje ale również zaspakaja potrzebę ekspresji. Zajęcia plastyczne są też nieodzownym i podstawowym elementem wychowania estetycznego. Dlatego warto jest wspólnie z dziećmi tworzyć prace plastyczne – rysować, malować, modelować, wycinać, lepić. Dawać im swoją postawą przykład. Warto je zachęcać. Nigdy bowiem nie wiadomo, co skrywają nasze dzieci? Jakie mają talenty? Dyspozycje twórcze istnieją bowiem w każdym z nas, lecz trzeba je tylko w procesie kształcenia obudzić i rozwijać. Więc im wcześniej, tym lepiej. Poza tym takie wspólne działania mogą być doskonałą zabawą.

​​

Aktywność muzyczna. Ważnym zadaniem w wychowaniu dziecka jest rozwijanie inwencji twórczej i kształtowanie aktywnej postawy dziecka.

Są to zagadnienia do których, obok wymienionych wyżej zajęć plastycznych, zaliczamy między innymi: śpiewanie piosenek, muzykowanie i ruch przy muzyce. Dlatego warto poświęcić czas dzieciom na wspólne śpiewanie, granie i taniec. Twórczość dziecka jest bowiem zaspokojeniem istotnych potrzeb dziecka, takich jak: potrzeby działania, ekspresji, realizacji. Dziecko dzięki swojej twórczej aktywności angażuje wszystkie funkcje motoryczne i zmysłowe, a także życie uczuciowe, wyobraźnię, potrzebę naśladowania.

Wspólne czytanie. Czytanie dziecku to piękny sposób na wspólne spędzanie czasu i wzmacnianie więzi rodzinnych. Ale lektura to coś więcej niż przyjemność czy sposób na ukołysanie dziecka do snu. Czytanie dziecku jest obecnie ważniejsze niż kiedyś – w czasach naszego dzieciństwa.

Wpojenie dziecku, od najwcześniejszych lat, miłości do książek pozwoli mu oprzeć się uzależnieniu od telewizji czy komputera i przede wszystkim – zdobywać wiedzę, wykształcenie i w przyszłości osiągnąć sukces.

Czytać można już najmłodszym pociechom. Kojący głos bliskiej osoby może wyciszyć i uspokoić. Dla starszych dzieci może to być np. wieczorny lub weekendowy rytuał. Czytanie w ciągu dnia może być inspiracją do rozmów na ważne tematy. Książki mogą być pomocne w szukaniu odpowiedzi na nurtujące pytania.

Obowiązki domowe mogą stanowić wspaniałą zabawę, dlatego warto w formie zabawy zachęcić dziecko do włączenia się w domową codzienność. Wspólne gotowanie. Dzieci lubią naśladować dorosłych. Dzięki naśladownictwu uczą się.

Wykorzystać można to w domu, organizując wspólne pieczenie, gotowanie, wspólnie wymyślanie nowych odsłon dotychczasowych potraw. Ważne, aby dzieci mogły prawie samodzielnie przygotowywać dania. Dzieci dzięki „zabawie w kuchnię” uczą się posługiwania sztućcami, nazw różnych przedmiotów i przypraw. Trenują swoją motorykę, dotykają rozmaitych kształtów i faktur, wąchają zapachy, czyli doświadczają świata wszystkimi zmysłami.

Inną formą „zabawy w dom”  może być wspólne sprzątanie. Porządki mogą być świetną zabawą. W zależności od wieku dzieci mogą „pomagać” w różny sposób. Dwulatek może przed obiadem układać serwetki na stole. Ta prosta czynność sprawi, że będzie uczestniczył w przygotowaniach do obiadu, a nie zrobi sobie krzywdy i nic nie potłucze.

Trzylatkowi można powierzyć bardziej skomplikowane zadania, z pewnością jest już w stanie dbać o swój pokój. Nie chodzi tutaj o sprzątanie, odkurzanie czy mycie podłogi, ale o składanie swoich zabawek.

Starsze dzieci powinny w coraz bardziej aktywny sposób uczestniczyć w pracach domowych. Bardzo ważne jest to by obowiązki domowe nie były przykrą koniecznością, lecz świetną zabawą.

A jak Wy co robicie popołudniami ze swoją rodziną?

przeczytaj także:

bottom of page