Polub nas na FB!
Formy spędzania wolnego czasu
z rodzinÄ… w domowym zaciszu
DzieciÅ„stwo, to okres, który nierozerwalnie Å‚Ä…czy siÄ™ z zabawÄ…. CzÄ™sto też zwany jest wiekiem zabawy. To czas nie tylko najprzyjemniejszy, ale też najważniejszy w życiu czÅ‚owieka, gdyż od jego wykorzystania zależy w dużym stopniu ogólny rozwój jednostki.
​
Zabawa odgrywa dużą rolÄ™ w nastÄ™pujÄ…cych pÅ‚aszczyznach rozwoju: fizycznej – wspomaga rozwój mięśni i sprawnoÅ›ci manualnej, umożliwia wyÅ‚adowanie energii, spoÅ‚ecznej – uczy okreÅ›lonych form zachowania, wspóÅ‚pracy, dzielenia siÄ™ z innymi, przyjaźni, poznawczej – uczy postrzegania ksztaÅ‚tów, kolorów, rozmiarów i struktury przedmiotów. Zabawy wpÅ‚ywajÄ… ponadto na rozwój mowy, pobudzajÄ… wyobraźniÄ™ oraz uczÄ… radzenia sobie z trudnoÅ›ciami.
​
Zabawa to również doskonaÅ‚y moment na poruszanie trudnych dla dziecka tematów, nadrabianie zalegÅ‚oÅ›ci i wyrównywanie deficytów.
​
Zabawa wÅ‚aÅ›ciwie ukierunkowana wyzwala pozytywne cechy, uczy wspóÅ‚pracy, wyzwala radość, daje motywacjÄ™ do dziaÅ‚ania. Pozwala również przeciwdziaÅ‚ać niepożądanym zachowaniom, czy formom aktywnoÅ›ci. Dlatego tak ważne jest aby rodzice inicjowali zabawy i aktywnie wÅ‚Ä…czali siÄ™ w nie. Ważna jest wÅ‚aÅ›ciwa postawa rodziców, by wÅ‚aÅ›ciwie i mÄ…drze kierowali zabawÄ… i przekazywać wÅ‚aÅ›ciwe wzorce.
​
Pamiętać należy jednak, że rodzaj zabawy uzależniony jest przede wszystkim od wieku, a więc od możliwości rozwojowych dziecka.
​
A jakie zabawy możemy naszym pociechom zaproponować?
Istnieje caÅ‚a gama zabaw. Zabawy manipulacyjne i konstrukcyjne – bardziej stacjonarne, oraz zabawy ruchowe – tematyczne lub dydaktyczne. Oto propozycje zabaw Matki i jej Cipciaków:
Zdrowe wspóÅ‚zawodnictwo. PopoÅ‚udnia i wieczory można aktywnie spÄ™dzić zachÄ™cajÄ…c dzieci do wspólnych gier. Na przykÅ‚ad wspólne granie w „planszówki, może być miÅ‚ym czasem rodzinnym oraz pomocÄ… w radzeniu sobie z emocjami. Doskonale zdajÄ… egzamin wszelkie gry planszowe, quizy i scrable, których na rynku jest ogromy wybór.
Dobre gry planszowe jednoczeÅ›nie bawiÄ… i uczÄ…. Ich niewÄ…tpliwÄ… zaletÄ… jest integracja graczy, którzy majÄ… szansÄ™ siÄ™ coraz lepiej poznawać, a przy okazji spÄ™dzać miÅ‚o czas. DziÄ™ki tym różnorodnym interakcjom zachodzÄ…cym w trakcie gry dochodzi do rozwoju przede wszystkim kompetencji spoÅ‚ecznych, które w dzisiejszym Å›wiecie stajÄ… siÄ™ coraz ważniejsze.
W trakcie rozgrywek dzieci (oraz ich rodzice) mogą ćwiczyć w zależności od gry: strategiczne, logiczne czy kreatywne myślenie, zapamiętywanie, widzenie przestrzenne, zręczność, podejmowanie decyzji, wychodzenie poza schematy, spostrzegawczość oraz przestrzeganie zasad. Przede wszystkim jednak, w trakcie grania, nasze dzieci uczą się przegrywać oraz wygrywać. Dla dzieci (a często też dla dorosłych) jest to naprawdę trudna sztuka.
Domowe zajÄ™cia plastyczne. Bardzo ważnym elementem wpÅ‚ywajÄ…cym na rozwój dziecka jest twórczość plastyczna. Wyzwala ona uczucia i emocje u dzieci, pozwala na samorealizacjÄ™. Ale równoczeÅ›nie dziÄ™ki zajÄ™ciom plastycznym u dziecka rozwija siÄ™ wrażliwość i spostrzegawczość, a zwÅ‚aszcza wyobraźnia, bogacÄ… siÄ™, wiÄ™c procesy poznawcze dziecka, co wpÅ‚ywa na jego rozwój umysÅ‚owy. BudzÄ… siÄ™ nowe zainteresowania. Dziecko doznaje caÅ‚ej gamy uczuć i gÅ‚Ä™bokich przeżyć, a oprócz tego wytwarzajÄ… siÄ™ w nim pożądane cechy charakteru, wytrwaÅ‚ość w pracy i wiara we wÅ‚asne siÅ‚y.
DziÄ™ki plastyce dziecko nie tylko pobudza i wyraża swoje myÅ›li i emocje ale również zaspakaja potrzebÄ™ ekspresji. ZajÄ™cia plastyczne sÄ… też nieodzownym i podstawowym elementem wychowania estetycznego. Dlatego warto jest wspólnie z dziećmi tworzyć prace plastyczne – rysować, malować, modelować, wycinać, lepić. Dawać im swojÄ… postawÄ… przykÅ‚ad. Warto je zachÄ™cać. Nigdy bowiem nie wiadomo, co skrywajÄ… nasze dzieci? Jakie majÄ… talenty? Dyspozycje twórcze istniejÄ… bowiem w każdym z nas, lecz trzeba je tylko w procesie ksztaÅ‚cenia obudzić i rozwijać. WiÄ™c im wczeÅ›niej, tym lepiej. Poza tym takie wspólne dziaÅ‚ania mogÄ… być doskonaÅ‚Ä… zabawÄ….
​​
Aktywność muzyczna. Ważnym zadaniem w wychowaniu dziecka jest rozwijanie inwencji twórczej i ksztaÅ‚towanie aktywnej postawy dziecka.
SÄ… to zagadnienia do których, obok wymienionych wyżej zajęć plastycznych, zaliczamy miÄ™dzy innymi: Å›piewanie piosenek, muzykowanie i ruch przy muzyce. Dlatego warto poÅ›wiÄ™cić czas dzieciom na wspólne Å›piewanie, granie i taniec. Twórczość dziecka jest bowiem zaspokojeniem istotnych potrzeb dziecka, takich jak: potrzeby dziaÅ‚ania, ekspresji, realizacji. Dziecko dziÄ™ki swojej twórczej aktywnoÅ›ci angażuje wszystkie funkcje motoryczne i zmysÅ‚owe, a także życie uczuciowe, wyobraźniÄ™, potrzebÄ™ naÅ›ladowania.
Wspólne czytanie. Czytanie dziecku to piÄ™kny sposób na wspólne spÄ™dzanie czasu i wzmacnianie wiÄ™zi rodzinnych. Ale lektura to coÅ› wiÄ™cej niż przyjemność czy sposób na ukoÅ‚ysanie dziecka do snu. Czytanie dziecku jest obecnie ważniejsze niż kiedyÅ› – w czasach naszego dzieciÅ„stwa.
Wpojenie dziecku, od najwczeÅ›niejszych lat, miÅ‚oÅ›ci do książek pozwoli mu oprzeć siÄ™ uzależnieniu od telewizji czy komputera i przede wszystkim – zdobywać wiedzÄ™, wyksztaÅ‚cenie i w przyszÅ‚oÅ›ci osiÄ…gnąć sukces.
Czytać można już najmÅ‚odszym pociechom. KojÄ…cy gÅ‚os bliskiej osoby może wyciszyć i uspokoić. Dla starszych dzieci może to być np. wieczorny lub weekendowy rytuaÅ‚. Czytanie w ciÄ…gu dnia może być inspiracjÄ… do rozmów na ważne tematy. Książki mogÄ… być pomocne w szukaniu odpowiedzi na nurtujÄ…ce pytania.
ObowiÄ…zki domowe mogÄ… stanowić wspaniaÅ‚Ä… zabawÄ™, dlatego warto w formie zabawy zachÄ™cić dziecko do wÅ‚Ä…czenia siÄ™ w domowÄ… codzienność. Wspólne gotowanie. Dzieci lubiÄ… naÅ›ladować dorosÅ‚ych. DziÄ™ki naÅ›ladownictwu uczÄ… siÄ™.
Wykorzystać można to w domu, organizujÄ…c wspólne pieczenie, gotowanie, wspólnie wymyÅ›lanie nowych odsÅ‚on dotychczasowych potraw. Ważne, aby dzieci mogÅ‚y prawie samodzielnie przygotowywać dania. Dzieci dziÄ™ki „zabawie w kuchniÄ™” uczÄ… siÄ™ posÅ‚ugiwania sztućcami, nazw różnych przedmiotów i przypraw. TrenujÄ… swojÄ… motorykÄ™, dotykajÄ… rozmaitych ksztaÅ‚tów i faktur, wÄ…chajÄ… zapachy, czyli doÅ›wiadczajÄ… Å›wiata wszystkimi zmysÅ‚ami.
InnÄ… formÄ… „zabawy w dom” może być wspólne sprzÄ…tanie. PorzÄ…dki mogÄ… być Å›wietnÄ… zabawÄ…. W zależnoÅ›ci od wieku dzieci mogÄ… „pomagać” w różny sposób. Dwulatek może przed obiadem ukÅ‚adać serwetki na stole. Ta prosta czynność sprawi, że bÄ™dzie uczestniczyÅ‚ w przygotowaniach do obiadu, a nie zrobi sobie krzywdy i nic nie potÅ‚ucze.
Trzylatkowi można powierzyć bardziej skomplikowane zadania, z pewnoÅ›ciÄ… jest już w stanie dbać o swój pokój. Nie chodzi tutaj o sprzÄ…tanie, odkurzanie czy mycie podÅ‚ogi, ale o skÅ‚adanie swoich zabawek.
Starsze dzieci powinny w coraz bardziej aktywny sposób uczestniczyć w pracach domowych. Bardzo ważne jest to by obowiÄ…zki domowe nie byÅ‚y przykrÄ… koniecznoÅ›ciÄ…, lecz Å›wietnÄ… zabawÄ….
​
​A jak Wy co robicie popołudniami ze swoją rodziną?