top of page

Polub nas na FB!

Cała Polska czyta dzieciom!

czyta i Matka Cipciakom

Z dzieciństwa najbardziej Matka-kura pamięta to, że jej Rodzicielka czytała. Zawsze, wszędzie i wszystko jak leciało. Mówi tutaj Matka o książkach oczywiście. O każdej porze dnia i nocy można było zastać Rodzicielką pogrążoną w lekturze. Nie ważne, czy siedziała, leżała czy stała. Przy gotowaniu, przy prasowaniu, przy sprzątaniu. Rano, wieczorem, w środku nocy. Zawsze z książką w ręku. Wprawdzie nie pamięta Matka, aby Rodzicielka czytała swoim córkom, ale na pewno kupowała dla córek książki. Dużo książek. A książki wówczas nie były takie kolorowe jak teraz. Nie kusiły okładką. Ale swoją postawą Rodzicielka rozbudziła w Matce-kurze miłość do książek.

I to jest właściwie to, co otrzymała Matka od swojej Rodzicielki w „posagu”. Z perspektywy czasu widzi Matka jednak, że – pomimo że była to jedyna wyprawka w dorosłe życie, bo nie dostała Matka tak jak to koleżanki garnków, ścierek i pościeli – było to to, co mogła Rodzicielka dać Matce najlepszego. Teraz to Matka wie. A skoro wie, to schedę taką chciałaby przygotować dla swoich Cipciaków. Nie znaczy to oczywiście, że Cipciakom swoim garnków i takich tam w komodzie do wywianowania nie odkłada! 

Rzecz jasna, nie jest to odkrycie dnia dzisiejszego – ot, raptem się Matka-kura ogarnęła i pomyślała. O nie! Od dawna to Matka wie, i od dawna w swoich Cipciakach rozwija umiłowanie do słowa pisanego. Książki są stałym elementem wyposażenia matczynego domu. Kupuje je Matka – jak to skwitował Pan Mądraliński – w ilościach które zakrawają na przesadę! Do tego chadza Matka z Cipciakami do biblioteki i wypożycza książki. Nie ma dnia, bez nosa w książce, a jeżeli już taki się zdarzy – to jest to dzień zmarnowany! Jak za dnia nie ma Matka czasu na czytanie, to chociaż kilka stron przed snem – na dobre spanie. I obowiązkowo każdego wieczora na głos czyta Cipciakom. Czasami czytanie odbywa się wzajemnie, na głos – raz czyta Matka, raz Cipciak-Mały, a raz Kurka-Podlotka.  A czasami czytamy oczami, dla siebie tylko. Różnie to bywa.

Tutaj znajdziesz informacje o tym, co  Matka-kura czyta swoim Cipciakom i co poleca innym dzieciom! Tutaj też przeczytać możesz o edukacji literackiej dzieci.

przeczytaj także:

bottom of page