top of page

Polub nas na FB!

Przepisy Matki-kury

sprawdzone i wypróbowane

Matka-kura owszem, gotować lubi. Niegdyś lubiła garmażeryjnie cudować. Życie, to jednak tylko życie. W tym przypadku brutalne. Matczyne wzloty kulinarne zostały bowiem w sposób bestialski ukrócone i sprowadzone do schabowego kotleta i pomidorówki. Wszelkie wydziwiania oraz wątki obcokuchenne zostały wręcz wykreślone z domowego menu. Nakazana został kuchnia rodzima. Mięsna, tłusta i kaloryczna. Ale czego się nie robi dla rodziny. Nie znaczy to jednak, że chociaż popatrzeć Matka-kura nie lubi, jak kto gotuje i pomarzyć, że może kiedyś co takiego przygotuje domownikom, którzy oczywiście wpadną w zachwyt. Marzyć nikt Matce-kurze dotychczas nie zabronił.

Czasami udaje się Matce coś przemycić do kurzej kuchni.

Cipciaki uwielbiają potrawy mączne! Zwłaszcza Cipciak-mały za nimi wprost przepada!

W polskiej tradycji kulinarnej mąka, głównie pszenna i żytnia oraz gryczana, była podstawą niezliczonych potraw codziennych i świątecznych. Robiono z niej rozmaite kluski, placki, bliny, pierogi oraz wypieki: chleby, bułki i rozmaite proste, a nawet i najwykwintniejsze ciasta.

Mąka używana była także do zaprawiania i zagęszczania potraw.

Aby zobaczyć przepisy na potrawy mączne Matki-kury wystarczy kliknąć w poniższy baner i przenieść się do odpowiedniej zakładki.

Mimo preferencji smakowych Cipciaków, na matczynym stole każdego dnia pojawiają się dania na bazie lub z dodatkiem warzyw i owoców! Dodają one matczynemu stołowi i daniom urody, smaku, barwy, aromatu i świeżości.

Warzywa są wszechobecne w codziennych i odświętnych daniach. Gotuje Matka różne zupy warzywne - jako pierwsze danie obiadowe. Przygotowuje gotowane i duszone jarzyny oraz różne surówki i sałatki.

Warzywa są też niezbędnym dodatkiem do mięsa lub ryby - serwowanych przez Matkę na drugie danie obiadowe. Jada również Matka z Cipciakami warzywa faszerowane oraz ciepłe i zimne jarzynowe zakąski.

Podobnie owoce. Jada Matka z Cipciakami owoce świeże, ciasta z owocami, pija letnie owocowe chłodniki. W użyciu w matczynej kuchni swoje miejsce ma domowy ocet owocowy oraz różne przetwory spiżarniane: kompoty, powidła, soki, konfitury, marmolady, dżemy, a także nalewki, wina i różne napoje.

Na stole Matki-kury nie może też zbraknąć potraw mięsnych, które uwielbia Kurka-podlotka!

Matka przygotowuje zarówno mięso białe i czerwone. Mięso białe to wszelkiego rodzaju mięso drobiowe, a więc kurczaki, indyki, nie wspominając już o rybach. Mięso czerwone to wołowina, wieprzowina, baranina i te mniej nam znane rodzaje mięsa.

Najczęściej Matka przygotowuje mięso drobiowe, ze względu na  znaczne ilości białka, które jest dla organizmu bardzo dobrze przyswajalne. Ma ono wysoką wartość odżywczą i budulcową ze względu na białko. Jest lekkostrawne.


Z kolei wołowina jest bogata nie tylko w białko, ale także w żelazo, cynk i witaminy  grupy B, których ma więcej niż drób. Jest bogatym źródłem kolagenu, który jest ważny dla skóry. Wieprzowina zaś w około 50% zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które są potrzebne do prawidłowych przemian hormonalnych. Poza tym wieprzowin jest niezbędna do odbudowy uszkodzonych tkanek i syntezy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).

Walory zdrowotne ryb odkryto w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy stwierdzono, że Eskimosi, którzy głównie odżywiają się rybami, bardzo rzadko zapadają na choroby. Od tego czasu ryby są polecane przez wszystkich lekarzy i dietetyków, a to dlatego, że są one źródłem pełnowartościowego białka.

Dlatego Matka często przygotowuje dania z rybą w roli głównej!

Ale najbardziej lubią Cipciaki wszystko to, co jest słodkie!  Zresztą nie ma co ukrywać - Matka też!

bottom of page