top of page

Polub nas na FB!

Ostatnio dodane posty

Przepisy na zabawy dotykowe

Dotyk jest zmysłem rozwijającym się już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma on podstawowe znaczenie dla dalszego rozwoju, stając się podstawowym „narzędziem” poznawania otaczającego świata.

Dzieci uwielbiają zabawy dotykowe. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które można wykorzystać do zabawy z dziećmi – zabawy, której celem jest stymulacja aktywności dotykowej. Można je również przygotować samodzielnie z dostępnych w domu "środków".

Kiedy wprowadzasz tego rodzaju zabawy, może się zdarzyć, że dziecko będzie silnie reagować na bodźce dotykowe. Jeśli nie spodoba się mu, jaki w dotyku jest dany materiał, to zabawa nie będzie bardzo motywująca ani konstruktywna. Czasem wystarczy dopasować temperaturę lub wilgotność, aby dziecko tolerowało dany materiał. Możesz też dać malcowi narzędzia (szczypce, i szufelki), jeśli wyraźnie widać, że unika dotykania palcami.

W przypadku kiedy żadna z tych modyfikacji nie spowoduje, że dziecko będzie sobie lepiej radzić z aktywnością, po prostu zachęć je do samego przyglądania się. Wypróbuj nowy materiał przynajmniej piętnaście razy. Celem jest zwiększenie akceptacji bogatszego zestawu materiałów lub poszerzenie perspektywy sensorycznej.

Uwaga!

Poniższe aktywności nie są odpowiednie dla dzieci, które nadal wkładają wszystko do buzi. Poszukaj innego możliwego rozwiązania w części dotyczącej jadalnej ciastoliny oraz pysznych zabaw motorycznych.

Pachnąca ciastolina

Połącz dwie szklanki mąki z jedną szklanką soli, dodaj opakowanie oranżadki owocowej w proszku (około 7 gramów) oraz dwie łyżeczki proszku do pieczenia. Następnie dodaj półtorej łyżki oleju. Do mieszanki stopniowo dolewaj szklankę wrzącej wody. Masa będzie się kleić, ponieważ ma wysoką temperaturę. Ostudź, zagnieć i w razie potrzeby dodaj więcej mąki.

Ciastolinę można przechowywać przez kilka tygodni w plastikowym pojemniku w lodówce lub około tygodnia w warunkach pokojowych.

Mieszanka do puszczania baniek

Zmieszaj szklankę płynu do naczyń ze szklanką wody oraz łyżeczką cukru. Możesz też dodać kilka kropli barwnika spożywczego. Jeśli dziecko ma kłopot z zaokrągleniem ust i dmuchaniem w zwykłą obręcz do baniek mydlanych, zacznij od przeznaczonych do tego fajek lub słomek.

Masa solna

Wymieszaj dwie szklanki mąki, jedną szklankę soli i jedną szklankę zimnej wody (możesz dodać barwnik spożywczy, jeśli chcesz, żeby masa była kolorowa). Zagniataj ciasto tak długo, aż zrobi się gładkie. Dodaj więcej mąki lub zabarwionej wody, żeby uzyskać pożądaną konsystencję. Masa solna dobrze wysycha na powietrzu. Użyj wyciskarki do czosnku, żeby zrobić „spaghetti” lub ,,włosy potwora”.

Magiczne błoto

Wymieszaj mąkę kukurydzianą z odrobiną wody i barwnika spożywczego. Nie martw się, jeśli masa nie będzie się kleiła. Pozwól dzieciom jeździć samochodzikami po ,,błocie”. Po wyschnięciu łatwo je zebrać odkurzaczem.

Pisząca maź

Zmieszaj jedną szklankę mąki z jedną czwartą szklanki cukru, jedną czwartą szklanki soli oraz trzema czwartymi szklanki wody z barwnikiem spożywczym. Wlej maź do butelki, z której będzie można ją wyciskać. Substancja znakomicie się nadaje do pisania wypukłych literek na kartach z nazwami! Prace susz na płasko przez noc.

Super prosta iskrząca się kreda

Utrzyj biały cukier i wodę na gęstą pastę. Zamocz kredę chodnikową w paście. Pisz kredą po papierze. Kiedy wyschnie, powstaną z niej wspaniałe wypukłe litery i cyfry (mieszanka jest trwała). Dzieci będą potrzebowały pomocy w tym zadaniu.

Wesołej zabawy!

bottom of page