top of page

Polub nas na FB!

Ostatnio dodane posty

Zabawy rozwijające matematyczno-logiczne myślenie. Część 2

Umiejętność porządkowania rzeczy według podobieństw i różnic jest ważną podstawą rozumienia koncepcji matematycznych, które dziecko pozna później na lekcjach. Pozwól, aby Twoje dziecko znalazło najpierw swoje własne kryteria, według których będzie porządkowało jakieś przedmioty. Dopiero gdy samo nie wpadnie na jakiś pomysł, możesz mu podsunąć podpowiedź. Takie postępowanie pomoże dziecku rozwinąć twórcze myślenie i działanie.

Dzieci lubią zagadki. Także porządkowanie można potraktować jako zagadkę. Posortuj jakieś przedmioty według określonych kryteriów i poproś dziecko, aby odgadło, według jakich cech przedmioty zostały ułożone. Możesz wykorzystać na przykład klocki według kształtu. Następnie zamieńcie się rolami. Dziecko znajduje inne kryterium. Może zechce ułożyć klocki

według wielkości lub koloru.

Dzięki tej zabawie dzieci się uczą poznawania i rozumienia jakiegoś systemu porządkowania. Dopiero potem będą potrafiły „zlikwidować” dany porządek i przedmioty ułożyć na nowo według nowych kryteriów.

W matematyce istnieje konieczność stosowania umiejętności porządkowania, aby poznać zasady, które można znaleźć w bardziej skomplikowanych operacjach matematycznych lub żeby zmieniać kolejność wykonywania działań tak, aby procedura liczenia była możliwa do wykonania.

I dalej, inne zabawy rozwijające matematyczno-logiczne myślenie oparte na porządkowaniu i klasyfikowaniu.

Porządkowanie w szafie

Czy nie masz czasami ochoty wyrzucić wszystko z szafy ubraniowej i poukładać na nowo? Pozwól, aby przy tej okazji dziecko posortowało ubrania: według rodzaju, wielkości, koloru, przeznaczenia, pory roku, temperatury na zewnątrz. Zapytaj dziecko, czy znajduje jeszcze inne kryteria, według których może uporządkować swoje ubrania.

Układanie zakupów

Po wspólnych zakupach dziecko może Ci pomóc w ułożeniu produktów na odpowiednim miejscu. W końcu porządek w kuchni jest ważny, aby szybko można było znaleźć, co się chce. Zapytaj dziecko, które rzeczy wędrują do lodówki, które do zamrażarki? Gdzie ułożyć konserwy i pudła? I jeszcze jedna nauka z tej zabawy! Gdy dziecko w ten sposób dowie się, gdzie można znaleźć poszczególne produkty, to samodzielnie będzie mogło przynieść mąkę, jajka i margarynę, gdy wspólnie będziecie piekli ciasto.

Myszkujemy w pudełku z guzikami

Guziki nadają się szczególnie do ćwiczenia różnych kategorii. Najpierw można układać je są dwie grupy: guziki z dwiema i czterema dziurkami. Z każdej z tych dwóch grup można tworzyć kolejne według następujących kryteriów: wielkości guzika, kształtu, grubości. Można jeszcze dalej tworzyć podzbiory, na przykład według koloru. Pozwól, aby dziecko samo zdecydowało, jak często będzie dzieliło guziki według jakiegoś kryterium. W ten sposób dowiaduje się o tym, że są zbiory i podzbiory.

Jaki element nie pasuje?

Przygotuj zestaw złożony z czterech przedmiotów. Trzy z nich powinny posiadać takie same cechy, czwarty powinien się różnić od pozostałych. Pozwól niech dziecko zdecyduje, który z przedmiotów nie pasuje do grupy i uzasadni swój wybór. Weź na przykład trzy łyżki do zupy i jedną do herbaty. Dziecko zapewne powie, że łyżeczka do herbaty nie pasuje, ponieważ jest mniejsza od pozostałych, lub że je się nią inne potrawy.

Przesiewanie piasku

Dzieci chętnie przesiewają piasek. W ten sposób mogą tworzyć kupki z drobnym, średnim i grubym piaskiem. Mogą badać cechy tych rodzajów i porównywać je ze sobą. Jakie są w dotyku? Jaki dźwięk wydaje przesypywany do wiaderka piasek gruby, a jaki drobny?

Zamiast piasku można wykorzystać mąkę, kaszę, ryż czy cukier.

Co nas łączy, co nas dzieli

Na placu zabaw lub w czasie przyjęcia urodzinowego dzieci mogą tworzyć grupy według pewnych kryteriów: według koloru oczu, koloru włosów, wzrostu, wieku. Dzieci wpadną na pewno na jeszcze inne cechy, które będą podstawą podziału. Do zabawy „wykorzystać” można również rodzinę. Można bawić się z dzieckiem w porównywanie cech u rodzeństwa, rodziców, dziadków czy wujostwa.

Rzucanie spinaczami do bielizny

Przygotuj spinacze do bielizny w różnych kolorach i dla każdego koloru jedną miskę, wiaderko lub pudełko, które możesz okleić papierem w kolorze spinaczy. Dziecko ustawia się w pewnej odległości od pojemników i wrzuca spinacze do nich zgodnie z kolorem. W tym czasie dziecko trenuje jednocześnie koordynację wzrokowo-ręczną, to znaczy umiejętność dostrzegania przedmiotów i adekwatnego do jego wizualnego obrazu wykonania ruchu ręką.

Nie wszystkie krakersy są takie same

Przygotuj mały posiłek: ciastka i krakersy o różnych kształtach. Daj kilka z nich dziecku na talerzyku. Zanim je zje, niech ułoży je według kształtu lub smaku (słodkie, słone). Alternatywą mogą być ciasteczka, W różnych formach, upieczone samodzielnie przez dziecko.

Klocki nadają się nie tylko do budowania

Za pomocą klocków można budować piękne domy i wieże. Wcześniej można te elementy posortować. Zobacz, jakie kryteria ustali Twoje dziecko! Czy chciałoby zbudować niebieski dom lub zbudować wieżę tylko z sześciennych elementów?

Przyporządkowanie dźwięków

Wymieńcie możliwe dźwięki: dzwonek do drzwi, telefon, motocykl, szczekanie psa, deszcz itd. Dziecko na pewno potrafi określić, czy ten dźwięk słyszy się na zewnątrz, czy w mieszkaniu? Czy są to dźwięki, które są słyszalne wszędzie? Czy są ciche, czy są głośne?

bottom of page