top of page

Polub nas na FB!

Ostatnio dodane posty

Pyszne zabawy motoryczne

Często zdarza się, że dzieci nie przepadają za „tradycyjnymi” zajęciami plastycznymi, ale za to wyjątkowo motywacyjnie działają na nie smakołyki. Wiele maluchów traktuje buzię jak ,,wejście sensoryczne”, zwłaszcza jeśli ich palce są bardzo nadwrażliwe dotykowo. Zmiana zachowania polegającego na wkładaniu różnych rzeczy do ust może być trudna. Jeśli jednak zaproponujemy dziecku, by zamiast tego smakowało i lizało, to wszystkim taka aktywność się spodoba.

Uwaga!

Poniżej zaproponowane aktywności należy przeprowadzać pod ścisłym nadzorem. Podane sugestie ułożono w kolejności od najłatwiejszych do trudniejszych.

Bawcie się dobrze i smacznego!

Czarodziejski proszek – na blaszce do pieczenia lub blacie kuchennym rozsyp mąkę, cukier puder, kakao, galaretkę lub oranżadkę w proszku. Pokaż dziecku, jak rysować drogi lub tory kolejowe.

Malowanie budyniem – niech dziecko pomoże ci zrobić budyń albo kup gotowy. Malujcie palcami na papierowych talerzykach; w przypadku gdy użyjesz papieru, będziesz trzeba chwilę poczekać, aż wyschnie, zanim będzie można umieścić obrazek na wystawie. Jeśli jesteś w stanie to wytrzymać, pozwól dziecku oblizać palce – będzie to wspaniałe doświadczenie oralno-motoryczne!

Malujące kostki z soku owocowego – zamroź w kostkach soki owocowe o intensywnych kolorach (np. winogronowy, pomarańczowy, żurawinowy). Użyj kostek do rysowania na białym papierze, a resztę wrzuć do zimnych napojów!

Magiczna farba mleczna – otwórz puszkę słodzonego mleka skondensowanego, rozlej je do foremek na muffiny i dodaj kilka kropel barwnika spożywczego. Malujcie za pomocą patyczków do uszu. Po wyschnięciu wzór bardzo się błyszczy.

Naszyjniki z płatków śniadaniowych – zacznij naukę nawlekania od płatków w kształcie litery O i tak zwanego drucika kreatywnego. Zasada ,,nawlecz jeden, zjedz jeden” będzie świetną motywacją! Potem nawlekajcie na długie żelki, a następnie na spaghetti lub żyłkę.

Otwieranie – zbieraj małe słoiczki i pojemniczki z przezroczystego plastiku. Noś ze sobą drobne smakołyki (płatki śniadaniowe, rodzynki), ale zawsze proś dziecko, żeby samo otworzyło sobie słoiczek! Najłatwiejsze do otwarcia są nakładane wieczka. Umiejętność zakręcania rozwija się później i wykonywana jest dłonią dominującą. Druga dłoń jest „pomocnikiem” (lub dłonią przytrzymującą). W razie potrzeby pomóż metodą „dłoń na dłoni”, czyli połóż swoją dłoń na dłoń dziecka i kieruj jego ruchami; stopniowo ograniczaj swoją pomoc.

Nauka smarowania – używaj plastikowych sztućców, drewnianych szpatułek lub patyczków do lodów jako noży. Dziecięce noże z krótkimi uchwytami też są dobre. Duże kawałki pieczywa ryżowego lub tortille nie łamią się tak łatwo jak krakersy czy chleb.

Piankowe szaleństwo – przygotuj wykałaczki i pianki cukrowe o różnej wielkości. Zrób kolczaste stworki, wbijając wykałaczki w pianki. Możesz wykonać postacie związane z tematem jakiegoś filmu lub książki, bałwanki lub pojazdy.

bottom of page