Propozycje „domowych” środków dydaktycznych oddziałujących na zmysł dotyku
Dotyk jest podstawowym „narzędziem” poznawania otaczającego świata, stąd też stymulacja aktywności dotykowej dziecka, jest bardzo ważna w procesie jego rozwoju.
Aktywności dotykowe są ważną częścią programu rozwijającego małą motorykę. Wspomagają rozwój świadomości palców i dłoni, planowanie motoryczne precyzyjnych ruchów oraz wspomagają rozwój koncentracji.
Jak rozwijać aktywność dotykową dzieci?
Wokół nas znajduje się wiele przydatnych „materiałów”, które można wykorzystać, aby wykonywać ćwiczenia rozwijające motorykę małą bez konieczności wydawania majątku w sklepach z zabawkami lub w specjalnych sklepach z pomocami dydaktycznymi. Podane poniżej „środki dydaktyczne” na pewno znajdują się w Waszych domach. Wystarczy po nie sięgnąć i odpowiednio zastosować.
Poniżej katalog domowych materiałów dydaktycznych, które można wykorzystać w rozwoju motoryki małej Waszych dzieci:
Szczotki: do czesania włosów (w tym z naturalnym włosiem), do układania włosów, do rąk, do zębów, do prania dywanów czy szorowania podłóg (np. szczotka ryżowa z grubym, sztywnym włosiem). Można wykorzystać je do stymulowania rozwoju ręki dziecka, poprzez aktywności typowo związane z ich zastosowaniem, lub stosować je nietypowo. Szczotkami można szczotkować ciało własne lub innej osoby (szczotkami z naturalnego lub dość miękkiego włosia!), czy wykonywać prace plastyczne (szczoteczką do zębów lub szczoteczką do rąk).
Gąbki – mają podobne zastosowanie jak szczotki.
Mydło w kostce – może służyć nie tylko do nauki samodzielnego mycia, ale i do rysowania po kartce, po ciele, po wannie.
Materiały o różnych fakturach – doskonale nadają się do ścierania rysunków wcześniej wykonanych mydłem lub kredą, do wykonywania wyklejanek.
Rozmaite balsamy, pudry - można wykorzystać do wykonywania przez dziecko masażu lub nacierania ciała swojego czy innych osób.
Mąka, cukier, sól, kasze, ryż czy inne „sypkie” produkty - można wykorzystać do: przygotowania miseczek z „niespodziankami dotykowymi”. Produkty te można też wykorzystać do wykonywania przez dziecko różnego rodzaju mieszanek, do przesypywania, a wreszcie i do wykonywania prac plastycznych (przyklejanie do kartki).
Woda – może być dodatkiem do mieszanek z sypkich produktów. Dzięki niej produkty zaczną się scalać a dziecko prócz mieszania ręką zacznie też ugniatać powstałe w ten sposób ciasto. W ten sposób powstaje doskonale nam znana masa solna! W wodzie można prać skrawki materiałów o różnych produktach. Można do tego włączyć zabawę z mydłem: dziecko moczy materiał, namydla skrawek materiału, pierze, a na koniec płucze. Wodą można też malować – na przykład letnią porą na dworze na chodniku.
Barwniki spożywcze – które można wykorzystać do barwienia wody, do wykonywania mieszanek. Ale również do wykonywania naturalnych farbek do malowania palcami. Na każdy kolor farbki potrzeba: 100 ml wody, 4 łyżki mąki, barwnik spożywczy (ewentualnie sok z borówek, szpinaku, wiśni lub buraków czerwonych). Barwnik należy wymieszać z wodą (każdy kolor osobno!), dodać mąkę i dobrze wymieszać żeby nie było grudek. Gotowe! Takie farbki można przechowywać do dwóch tygodni w lodówce w szczelnie zamkniętych słoiczkach.
Wałki do malowania – można wykorzystać do wykonywania prac plastycznych na kartonach lub na ciele z zastosowaniem farbek naturalnych.
Mydło w piance lub krem do golenia – znakomicie nadają się do pisania po lustrach, oknach, wannie lub po ciele własnym lub innych. To proste – trzeba tylko nacisnąć dozownik! Można też wycisnąć trochę pianki do miseczki, wymieszać z barwnikiem spożywczym i już mamy super kolorową piankę.
Budyń, jogurt lub przecier jabłkowy – to super jadalne farby. Można je rozłożyć na tacy, a następnie położyć na wierzch papier, żeby zrobić „odbitkę”. Można te jadalne farby „wzmocnić” spożywczymi barwnikami – które dziecko może wymieszać łyżką lub ręką.
Mydło w płynie, płyny do kąpieli to świetny pomysł na zabawę w wannie. Dzieci uwielbiają kąpiel w dużej ilości piany, a to tego kochają puszczanie baniek. Do piany i wody na bańki można dodać barwniki spożywcze, aby uzyskać dodatkowy „kolorowy” efekt.
Małe przedmioty i materiały o różnych fakturach – można wykorzystać do zabawy w dopasowywanie i sortowanie. Ale nie tylko! Małe przedmioty schowane w masie solnej, to doskonała zabawa w poszukiwanie skarbów. Takie dotykowe dziecko będzie musiało znaleźć palcami (nie wolno podglądać!).
Wałek do ciasta i wykrawaczki do ciastek, to również doskonałe środki dydaktyczne, dzięki którym dziecko będzie ćwiczyło motorykę małą. Zagniecione wcześniej ciasto (z mąki i wody lub z mąki, soli i wody – z dodatkiem barwników lub bez) dziecko musi rozwałkować i wyciąć z niego różne kształty.
Sznurek lub sznurowadła – doskonale nadają się do nawlekania w dziurki zrobione w wyciętych z masy solnej i upieczonych kształtach.
Poduszki, szaliki, koce są świetne do wykonywania z dzieckiem fortecy, kryjówki lub zwykłego namiotu.
Farbki do twarzy i ciała, zmywalne tatuaże lub naklejki lub po prosu kosmetyki mamy – to doskonała zabawa w wykonywanie makijażu.
Taśma klejąca, okleina samoprzylepna – zapewni świetną „lepką” zabawę.
Flamastrami, jeżeli któraś mamusia odważna – można cudnie pomalować dłonie ciut starszych dzieci.
Małe dywaniki, maty łazienkowe, maty gumowe mogą posłużyć nam do wykonania przez dziecko i dla dziecka ścieżki sensorycznej.
Szalik lub chustka – do doskonałe pomoce do gier, w których zawiązuje się oczy – zabawa w przypinanie osiołkowi ogonka, ciuciubabka (niektóre dzieci mogą się bać w czasie tej zabawy!)
Inne elementy garderoby – do świetna zabawa w „kto się pierwszy ubierze”.
Wszystko, to kwestia fantazji i posiadanych „materiałów”.