top of page

Polub nas na FB!

ÅšwiÄ…teczne pierniczki

według receptury Cipciaka-Małego

Czas, gdy przychodzi Å›wiÄ™ty MikoÅ‚aj, to najlepszy czas, aby przygotować Å›wiÄ…teczne pierniczki, które nie tylko ozdobiÄ… i osÅ‚odzÄ… Å›wiÄ…teczny stóÅ‚, ale i bÄ™dÄ… doskonaÅ‚ym poczÄ™stunkiem dla MikoÅ‚aja, gdy przyjdzie pozostawić prezenty. Tak też co roku Matka-kura z Cipciakiem-MaÅ‚ym czyni. ZakasujÄ… obie rÄ™kawy i do dzieÅ‚a!

Najpierw gromadzą składniki:

  • 2 kg mÄ…ki

  • ½ kg cukru

  • ½ kg miodu

  • 1 maÅ‚e kakao

  • 2 kostki smalcu

  • 6 jaj

  • 5-6 szt. przyprawy do piernika

  • 5 Å‚yżek sody

  • 1 Å‚yżka parzonej kawy

  • 2-3 Å‚yżki mleka.

Sposób przygotowania pierniczków jest banalnie prosty. Ale potrzebujemy na to trochÄ™ czasu. Mianowicie dwa dni, bo ciasto musi „odpocząć” przed jego wykrawaniem.

Cukier, miód, kakao i smalec rozpuszcza Matka w garnuszku. PamiÄ™tać trzeba, aby produktami, które sÄ… gorÄ…ce zajmowaÅ‚y siÄ™ osoby dorosÅ‚e! A gdy pozwalamy na to naszym dzieciom, to zawsze bÄ…dźmy przy tym obecni! Taka matczyna uwaga.

Rozpuszczone i wymieszane składniki odstawiamy do ostudzenia.

Na stolnicÄ™ przesiewamy mÄ…kÄ™. Przesiana mÄ…ka „nabiera powietrza”, suche skÅ‚adniki lepiej siÄ™ Å‚Ä…czÄ…, a ciasta wychodzÄ… lżejsze i pulchniejsze.

Z mÄ…ki robimy „piramidkÄ™” na szczycie której robimy doÅ‚ek. Do doÅ‚ka wbijamy jajka i dodajemy pozostaÅ‚e suche skÅ‚adniki skÅ‚adniki. Nie ma znaczenia w jakiej kolejnoÅ›ci. MÄ…kÄ™ i jaja Å‚Ä…czymy, ale nie ugniatamy.

PoÅ‚Ä…czone skÅ‚adniki rozsypujemy po caÅ‚ej stolnicy i wylewamy na wierzch ostudzonÄ… masÄ™ miodowo-smalcowo-kakaowÄ…. Najpierw mieszamy skÅ‚adki suche i mokre Å‚yżka, a gdy ciasto staje siÄ™ coraz bardziej staÅ‚e, przechodzimy do ugniatania ciasta. To robota w sam raz dla Cipciaka, chociaż nie ukrywa Matka, że to ciężka robota. Bez dwóch zdaÅ„! Dlatego, gdy siÄ™ Cipciak zmÄ™czy, to Matka pomaga w ugniataniu.

Zagniecione ciasto należy pozostawić na jeden dzieÅ„ w lodówce, aby „odpoczęło”. I tak tyle pracy zostaÅ‚o wykonane, że trzeba dać dziecku odpocząć. I sobie też! Mamy też muszÄ… odpoczywać! Acha! Matka ciasto przed wÅ‚ożeniem do lodówki owija (szczelnie!) foliÄ… spożywczÄ… albo aluminiowÄ….

Na drugi dzieÅ„ ciasto należy wyjąć z lodówki przynajmniej na godzinÄ™ przed jego dalszÄ… obróbkÄ…. Jest zimne i twarde. A trzeba je dokÅ‚adnie zagnieść raz jeszcze. To praca dla Matki. Cipciakowi zaÅ› zostawia Matka rozwaÅ‚kowywanie kawaÅ‚ków ciasta, na placki o póÅ‚centymetrowej gruboÅ›ci oraz wykrawanie z nich różnych Å›wiÄ…tecznych ksztaÅ‚tów. Na rynku jest coraz wiÄ™cej wzorników i foremek, w różnych ksztaÅ‚tach i wielkoÅ›ciach.

Jakie wybierać foremki? Tak naprawdÄ™ każda jest dobra. Dobrze jednak aby nie byÅ‚a z podejrzanie cienkiego metalu. Lepiej raz zainwestować a dobrze, i na lata. JeÅ›li nie ma foremki w takim ksztaÅ‚cie, z jakiego chcemy mieć pierniczek, to można wyciąć ksztaÅ‚t maÅ‚ym nożem – oczywiÅ›cie pod kontrolÄ… rodzicielskÄ…. Warto pozwolić dzieciom, aby tworzyÅ‚y też i wÅ‚asne ksztaÅ‚ty.

Przed wałkowaniem ciasta nie można zapomnieć aby posypywać mąką stolnicę. Dzięki temu ciasto nie przyklei się do stolnicy i będzie wam łatwo wyjąć gotowe ciasteczka. Nie należy sypać dużo mąki! Lepiej mniej i ewentualnie, jeśli się klei, dosypać więcej. Ciasto od nadmiaru mąki twardnieje i sypie się.

Pierniki piekÄ… siÄ™ krótko. Åšrednio nie wiÄ™cej niż 6-7 minut w piekarniku rozgrzanym do 200ºC. RozkÅ‚ada je Cipciak na blasze wyÅ‚ożonej papierem do pieczenia. Warto pamiÄ™tać, że lepiej wyjąć z piekarnika pierniczki jeszcze miÄ™kkie, gdyż za dwie minuty i tak stwardniejÄ…. Pierniczki muszÄ… być tylko leciutko przyrumienione. Pierniki zrumienione mocno sÄ… po prostu spalone, a wysoka temperatura zabiÅ‚a ostatki Å›wiÄ…tecznego aromatu korzennych przypraw.

OczywiÅ›cie trzeba mieć na wzglÄ™dzie, że „twórczość” naszych pociech jest czÄ™sto nie do ogarniÄ™cia, a wiÄ™c i grubość i wielkość pierniczków może być różna. Dlatego warto wiedzieć, że cieÅ„sze pierniki piekÄ… siÄ™ szybciej niż grube. Tak samo mniejsze bÄ™dÄ… gotowe wczeÅ›niej niż wiÄ™ksze ciastka. To kolejna oczywistość, ale warto o niej pamiÄ™tać. Dlatego rozkÅ‚adajÄ…c na blaszce pierniczki warto zwrócić uwagÄ™ na ich ksztaÅ‚t, wielkość i grubość.

Upieczone i ostudzone pierniczki można zabawnie ozdobić lub po prostu polukrować. Aby zrobić lukier na takÄ… ilość pierniczków wystarczy przygotować:

  • 3 biaÅ‚ka i

  • ½ kg cukru pudru.

OczywiÅ›cie lukier można zabarwić na różne kolory.

Miłej zabawy i smacznego!

bottom of page